haberkartali.net

“Önce diriltti sonra yıktı”

17 Mart 2021 - 10:49
Futbol yazarı Mehmet Demirkol, Beşiktaş - Başakşehir maçının detaylarını ve futbolcu performanslarını köşe yazısında değerlendirdi.

Mehmet Demirkol, Beşiktaş – Başakşehir karşılaşmasına ilişkin görüşlerini Fanatik‘e değerlendirdi:

“Beşiktaş, 2-0’ı alıp Başakşehir moral olarak çöktükten sonra döndüğü kontrol oyunuyla zorla rakibi diriltti demek mümkün. Sergen Yalçın, orta saha değişikliklerini geç yaptığı için muhtemelen pişman olmuştur. Ancak maç uzayıp gol attıktan sonra yaptıkları savunmaya sevinmiştir.

Her ne kadar Aykut Kocaman hafta sonu oynanan maçtaki oyun senaryosunun istediği şekilde gelişmediğini, maçın başında bu kadar mahkum olacak bir kadro farkı olmadığını söylese de dünkü maç da benzer şekilde başladı. Çünkü Sergen Yalçın ve ekibi böyle istiyor. Ligin çok üzerinde bir ön alan baskısı, yerleşimi ve hamleleriyle sağlanmış durumda. Bunun üzerine işi yapacak oyuncuların güveni de çok yüksekte. Beşiktaş’ın hücum şablonları herkesi işin içine alacak bir pas opsiyonu çeşitliliği sağlıyor. Üzerine beceri var.

Aboubakar hem inceci hem güçlü

Vincent Aboubakar’ın bırakın geçen sene sahaya ligde toplam 66 dakika çıkan oyuncu olmasını, Beşiktaş’ta geçirdiği iyi sezondaki oyuncu olduğuna inanmak dahi zor. Vivaldi çalan bir dev gibi. Hem inceci hem çok güçlü. Bu güç, Sergen Yalçın için zayıflıkları örten bir tercihi zorunlu kılıyor. Tabii bu yorucu oyunu 90 dakika oynamak mümkün değil. Dolayısıyla 2. bölgeye çekilip sorunlu Başakşehir savunmasını kontrayla zorlamak mantıklı duruyor. Ama savunmaya oyun kurdurduğu bir kontrol oyununda da Beşiktaş sorun yaşayabiliyor. Çünkü bu oyundaki çıkışlarda takımın boyu uzuyor. Baskıdaki güç dağılıyor.

Kaliteyle pişman etmediler

Beşiktaş 2-0’ı alıp Başakşehir moral olarak çöktükten sonra döndükleri kontrol oyunu zorla rakibi diriltti demek mümkün. Sergen Yalçın, orta saha değişikliklerini geç yaptığı için muhtemelen pişman olmuştur.

Ancak maç uzayıp onların zorlanmasına yol açsa da uzatmada gol attıktan sonra yaptıkları savunmaya sevinmiştir. Yine hafta sonunda olduğu gibi iki tarafa da teşekkür etmek lazım. Şampiyonlar Ligi’nden dakika çalsalar da kalite ve heyecan açısından pişman etmediler.”

Haber Kaynağı: haberkartali.net

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

Copyright 2019 HaberKartalı. Tüm hakları saklıdır. Fivi Yazılım
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi için tıklayın.